Napisałam ikonę Boga Ojca – moje wotum…

Za nami kolejna tura rekolekcji z pisaniem ikon, prowadzona przez o. Marcina Ćwieka. Był to czas osobistej drogi duchowej dla uczestników. Poniżej zamieszczamy świadectwo Tatiany Jaroszyńskiej, która napisała ikonę Boga Ojca.

„Bardzo dziękuję za te wspaniałe rekolekcje!  Były zanurzeniem się w świat bizantyńskiego obrzędu. Jeszcze w uszach mi brzmią te piękne hymny chwały z początków chrześcijaństwa, te śpiewy ku Władcy kochającego człowieka.
Dzięki temu, że Liturgia jest odprawioana po polsku, zrozumiałe są dla nas te przepiękne teksty.
Napisałam ikonę Boga Ojca. To dla mnie było przede wszystkim wotum wdzięczności za odzyskane zdrowie. Podczas pobytu w szpitalu pocieszenie znajdowałam czytając objawienia Boga Ojca. Bóg Ojciec wyraża w nich swoje pragnienie, aby był bardziej znany i kochany. Że nie jest tym surowym starcem, za którego ludzie często go mają. Prosił też, aby Jego obraz wisiał w domach jako znak Jego kochającej obecności.
W objawieniu przychodzi otoczny chórem aniołów, kładzie swoją koronę pod stopami i przytula kulę ziemską do serca.
Na mojej ikonie Bóg Ojciec jest młody (tak chciał być przedstawiony), otoczony chórem anielskim według wizji św. Hildegardy z Bingen, którą sama namalowała w XIII wieku. Głowa Ojca jest wzorowana na rzeźbie z XIII wieku (Wechselburg/Saksonia) z kaplicy należącej przed wojną do rodziny mojej mamy, dlatego, że to jest jedyne historyczne przedstawienie Boga Ojca młodego, jakie znalazłam. Resztę mniej więcej oparłam na ikonie Boga Ojca, która powstała pod wpływem ww objawień. W niej kolorystyka szaty jest wzięta z ikony Trójcy Przenajswiętszej Rublowa.
Pod wpływem wykładów O. Stefana Koperka dodałam napis „philantropos”, co po grecku znaczy „miłośnik człowieka”. To tytuł wielokrotnie nadawany naszemu Stwórcy podczas liturgii wschodniej i odpowiednik zachodniego „Boga bogatego w milosierdzie”.
Te rekolekcje nie tylko mnie wzbogaciły o tą ikonę, ale o prawdziwe doświadczenie Bożej Milosci. Wiedziałam teoretycznie, że mnie kocha, ale teraz ta prawda dotarła do głębi mojego serca.

ikona-boga-oja20170218_09504020170218_185759

Komentowanie jest wyłączone.